Geležinkelio darbuotojų gyvenamieji namai

Koordinatės: 55.720437 21.133445

Objekto adresas: Priestočio g. 14, Klaipėda, Lietuva

Savivaldybė: Klaipėda

Europoje XIX a. antroje pusėje sparčiai plėtėsi geležinkelių tinklas, bet Mėmelis (dabartinė Klaipėda) kurį laiką buvo nuošalyje. Ilgai svarstyta, ar Mėmeliui reikia geležinkelio, ir galiausiai apsispręsta, kad reikia. Pirmoji geležinkelio linija Klaipėdą sujungė su Tilže (dabartinis Sovietskas), statybos truko trejus metus, o atidarymas įvyko 1875 m. spalio 15 dieną. 1881 m. pastatytas ir geležinkelio stoties pastatas, tai geltonų plytų neoklasicistinio stiliaus dviejų aukštų statinys su lėkštu dvišlaičiu stogu, kurio pirmame aukšte buvo operacijų salė, o antrame – butai stoties darbuotojams. Nutiesti traukinių liniją ir sukurti būtinąją infrastruktūrą kainavo 5 800 000 Prūsijos talerių, tačiau buvo apmokėta ne iš valstybės biudžeto, o pritrauktos investicijos iš užsienio. Traukiniai pradėjo kursuoti 1878 metais. Pirmieji reisai buvo krovininiai, daugiausiai gabenta mediena bei žuvis Klaipėda–Šilutė, Klaipėda–Šilutė–Pagėgiai maršrutais.

Priešais geležinkelio stotį suplanuota ir išgrįsta pirmoji miesto reprezentacinė aikštė, į stotį vedė medžiais apsodinta gatvė. Aikštėje keleivių lūkuriuodavo karietos, vėliau jas pakeitė tramvajus ir automobiliai, autobusai.

Netoliese XIX a. pabaigoje iškilo raudonų plytų gyvenamieji pastatai (Priestočio g. 12 ir 14) , skirti geležinkelio darbuotojams. Pastatai dviejų aukštų su mansarda, stačiakampio plano, simetriškos kompozicijos, kaip ir stotis, dengti lėkštais stogais. Nuo gatvės paslėptus raudonų plytų pastatų fasadus horizontaliai dalina juodų plytų juostos ir puošnūs profiliuotų plytų karnizai. Pastatuose sudėti dideli segmentinės arkos formos langai. Miesto architektūros kontekste pastatai turi išliekamąją architektūrinę vertę ir yra senosios geležinkelio stoties komplekso dalis. Šiuo metu abu architektūriniai objektai yra privačioje teritorijoje, tačiau viename jų siūloma apartamentų nuoma, tad išlieka galimybė pastatą apžiūrėti ne tik iš išorės, bet ir iš vidaus.

Parengta 2021 m.

Naudoti šaltiniai

Susiję Maršrutai

No Images

Loading Maps