LOCATION
Grįžti atgal INFORMACIJA

Reformacija Vakarų Lietuvoje: nuo Klaipėdos iki Būtingės

Reformacija Vakarų Lietuvoje: nuo Klaipėdos iki Būtingės

Klaipėdos kraštas – protestantų tikėjimo citadelė, čia nuo XVI a. pirmosios pusės kūrėsi evangelikų liuteronų, evangelikų reformatų, evangelikų baptistų ir kitos reformuotosios bažnyčios bendruomenės. Skaitlingiausia iki Antrojo pasaulinio karo Klaipėdoje buvusi liuteronų bendruomenė mieste turėjo net dvejus maldos namus, taip pat kapinių koplyčią. Liuteroniškos bažnyčios kurtos ir tuometiniame Kurše, bei su Mažąją Lietuva besiribojančiuose LDK miestuose, dėl šios priežasties Klaipėdoje ir Klaipėdos apylinkėse gausu protestantiškojo sakralinio paveldo. Nemažai protestantiškų maldos namų buvo suniokoti arba nušluoti nuo žemės paviršiaus Antrojo pasaulinio karo metu ir po to sekusiu sovietmečiu, ypač dideles netektis patyrė Klaipėdos miestas, kuris neteko ne tik bažnyčių, bet ir beveik visos iki karo čia gyvenusios miesto bendruomenės. Protestantų bažnyčios – tai tiltas bandantiems suprasti šio krašto istoriją ir dovana – norintiems pažinti šio krašto paveldą.
Pažintį su protestantiškomis bažnyčiomis siūlome pradėti aplankant Klaipėdoje buvusių ir esamų, protestantiškų maldos namų vietas, tokių šiame maršrute net 7. Maršruto pradžia – rytinė senamiesčio dalis, kur XVI-XVII a. buvo įsikūręs miesto religinis centras. Iš Turgaus gatvės keliaudami palei senąją Dangės upės vagą pasieksite liūdnai pagarsėjusią Bažnyčių gatvę be bažnyčių, kur fasadus atgręžusios į reprezentacinę Tiltų gatvę stovėjo Reformatų ir liuteroniškoji lietuvininkų (Laukininkų) bažnyčios. Kitos reformuotos bažnyčios bendruomenės maldos namus įsirengė dešiniajame Dangės upės krante, tad sekdami maršrutu pasieksite buvusį naujamiestį ir Vitę. Klaipėdos evangelikų baptistų bažnyčia - tai seniausias Europoje iki šiol veikiantis baptistų bažnyčios pastatas, kur melstis renkasi ne tik baptistai, bet ir Laisvieji krikščionys. Ne mažiau įdomūs ir anglikonų bei irvingistų maldos namai, vieni pilnai išliką, o kitų – deja tik pamatai. Paskutinis ir labiausiai nuo istorinio miesto centro nutolęs objektas – Miesto kapinių koplyčia, kuria naudojosi ir naudojasi įvairių krikščioniškų konfesijų tikintieji. Keliaudami šiuo maršrutu po Klaipėdą užtruksite apie valandą, o jei užsuksite apžiūrėti išlikusių bažnyčių, tikėtina, kad ir dvi. Maršruto atstumas – 3 km.
Pasivaikščiojus po Klaipėdą pažintį su protestantiškuoju paveldu siūlome tęsti aplankant penkias į šiaurę nuo Klaipėdos miesto įsikūrusias liuteronų parapijas: Palangoje, Būtingėje, Kretingoje, Kretingalėje ir Plikiuose. Keliaudami automobiliu užtruksite apie 2-3 val. ir nuvažiuosite apie 97 km. Viso maršruto „Reformacija Vakarų Lietuvoje: Nuo Klaipėdos iki Būtingės“ atstumas 100 km, trukmė 4-5 valandas.

Parengė Laurencija Budrytė-Ausiejienė, 2017 m.

Pateikė: Klaipėdos apskrities viešoji I.Simonaitytės biblioteka