Grįžti atgal į žemėlapį

Paminklas Mažosios Lietuvos kapinėms

Koordinatės: 55.706677285700806, 21.1369567662357
Objekto adresas: Šaltkalvių gatvė 2 (Kalvystės muziejus), Klaipėda, Lietuva
Savivaldybė: Klaipeda

Savotiškas paminklas ne tik šioms, bet ir visoms sovietiniais metais sunaikintoms Mažosios Lietuvos kapinėms. Dionyzo Varkalio surinkti ir jo iniciatyva įkurtame Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus padalinyje Kalvystės muziejuje eksponuojami buvusių kapinių kryžiai.

Nuo pirmųjų pokario metų prasidėjo Klaipėdos miesto kapinių nykimas, galiausiai įgavęs tikslingo likvidavimo pavidalą. 1974 m. prasidėjo kapinių griovimas: metaliniai kryžiai, tvorelės ir kt. buvo vežami į metalo laužą. Klaipėdiečiui kalviui, metalo restauratoriui Dionyzui Varkaliui pavyko išgelbėti ir išsaugoti dalį kapinių paminklų (8 sunkvežimius kryžių, tvorelių, vartelių).

Netrukus D. Varkalis apgriuvusiame Klaipėdos senamiesčio pastate (Šaltkalvių g.) aptiko žinomo Klaipėdos kalvio meistro Gustavo Kackės (Gustav Katzke) kalvę su išlikusiais autentiškais senojo meistro darbo įrankiais bei įranga. Kilo idėja restauruoti šį ir gretimą pastatą, įrengti nuolatinę kalvystės darbų ekspoziciją.

Suremontavus senąją kalvę, D. Varkalis joje atgaivino kalvystės amatą, o kieme įrengė laikiną kapinių kryžių ir tvorelių ekspoziciją.

Tekstą parengė N. Klimantavičienė

Pateikė: Klaipėdos apskrities viešoji I.Simonaitytės biblioteka | http://www.klavb.lt/lt/
 
 • Aprašymas:

  Kryžiai Mažosios Lietuvos kapinėms : nuotrauka / Nina Smirnova. - Klaipėda, [2007]. - 1 nuotrauka

  Šaltinis: Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka, Foto-video archyvas

  Leidėjas: Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka

  Tipas / formatas: Nuotrauka / jpg

  Teisės: CC BY-NC-SA

  Kryžiai Mažosios Lietuvos kapinėms