Grįžti atgal į žemėlapį

Gyvenamasis namas H. Manto ir S. Daukanto gatvių sankryžoje

Koordinatės: 55.715539, 21.128903
Objekto adresas: H. Manto g. 13/ S. Daukanto g. 10, Klaipėda, Lietuva
Savivaldybė: Klaipeda

XX a. 7-8 dešimtmetyje regioninės architektūros ir vietinės statybos tradicijas bandyta pritaikyti ir tipiniams projektams, Klaipėdoje tai įgyvendino A. G. Tiškaus, E. Arkušausko, iš R. Kraniausko projektuotojų komandos. Daugeliu atvejų tokios iniciatyvos kartojo tipiniams daugiabučiams taikytas laisvojo planavimo schemas, tačiau vizualiai tokie pastatai kvestionavo tuo metu dominavusią utilitarios architektūros sampratą, darė įtaką bendrai vizualinei miesto raiškai.
Regioninės, vietinės architektūros tipui Klaipėdoje galima priskirti dvi gyvenamųjų namų kategorijas:
• Pirmoji, minėtų architektų pritaikyta Klaipėdos miestovaizdžiui, atpažįstama iš uostamiestyje išpopuliarinto raudonų plytų kolorito, betoninių konstrukcijų ir įvairiaformių ažūrinių medinių elementų.
• Antros kategorijos gyvenamųjų namų grupei galima priskirti pavienius pastatus, akcentavusius senamiesčio užstatymui artimą tūrinę statinio išvaizdą, apdailos medžiagas. Skiriamasis tokių pastatų bruožas – pilkas, grubios faktūros fasadų tinkas.
1975 m. H. Manto ir S. Daukanto gatvių kampe iškilo originalus penkiaaukštis pastatas. Šio pastato projekto autoriui R. Kraniauskui pavyko savitai ir kūrybiškai pritaikyti kai kurias tradicinės architektūros detales, medžiagas, tūrinius-erdvinius sprendimus ir naujai išvystyti kai kuriuos charakteringus uostamiesčio architektūros elementus.
Penkių aukštų gyvenamasis namas su prekybinėmis patalpomis pastatytas naudojant raudonas plytas ir betoną. R. Kraniausko darbams charakteringos masyvios betoninės sijos suteikia pastatui išskirtinumo ir skulptūriškumo. Medžiagomis siekta atkartoti prieškarinių pastatų stilistiką. Kaip teigia architektas: „Iki karo Klaipėdoje statytiems pastatams buvo būdingos čerpės, raudonos plytos, betonas, atsižvelgdamas į tai ir bandžiau kurti. Aš visada dirbdavau taip, kad naujieji pastatai primintų šį kraštą.“ R. Kraniauskas gimė Kaune, tačiau visa jo jaunystė prabėgo Priekulėje, todėl jam buvo gerai pažįstama Mažosios Lietuvos krašto kultūra ir architektūra.
Statant gyvenamąjį penkiaaukštį namą balkonams panaudotas medis: „Medį dėjom, nes tai jaukus dalykas, juk statom žmonėms, todėl svarbu kad pastatai jungtųsi su gamta. “Virš pirmojo, prekybinėms patalpoms skirto aukšto, suformuotas ilgas ištisinis balkonas. Architektas pusiau juokais teigė: „Balkoną įdėjau, kad kai bus gegužės 1-osios dienos minėjimas, visi galėtų išeiti ir stebėti demonstraciją.“ Dėl funkcionalumo – kad lengviau būtų galima praeiti ir siekiant vizualiai palengvinti pastatą, antrojo aukšto ištisinis balkonas paremtas ant keturių masyvių kolonų. Pastato fasadas nelygus, judantis, kai kurios dalys labiau išsikišusios į gatvės pusę. “Pas mane turėjo būti viskas judančiai, man nepatinka lygūs, vienodi tūriai, jie nuobodūs“, teigė R. Kraniauskas. Panašios stilistikos yra ir kitas R. Kraniausko projektuotas penkiaaukštis gyvenamasis namas Šaulių g. 16.
H. Manto ir S. Daukanto gatvių kampe pastatytame name buvo suprojektuoti 2-3 kambarių butai. Butų kvadratūra buvo griežtai apibrėžta pagal to laikmečio standartus tik balkonai, pasak architekto, buvo paplatinti 20 cm. Namas dengtas šlaitiniu stogu, po juo suformuota palėpė, kurioje buvo numatyta, jog gyventojai galės džiovinti drabužius. Šlaitinis stogas ir medinės balkonų detalės primena vieną žymiausių R. Kraniausko architektūrinių projektų – vaikų kavinę „Du gaideliai“.

Parengė Laurencija Budrytė-Ausiejienė, 2020

Pateikė: Klaipėdos apskrities viešoji I.Simonaitytės biblioteka | http://www.klavb.lt/lt/

 
 • Aprašymas:

  Pastato H. Manto g. 13 fragmentas : [skaitmeninė nuotrauka] / Rasa Miuller. - Klaipėda, 2020. - 1 vaizdas

  Šaltinis: Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka, Foto-video archyvas

  Leidėjas: Klaipėdos apskrities I. Simonaitytės viešoji biblioteka

  Teikėjas: Klaipėdos apskrities I. Simonaitytės viešoji biblioteka

  Tipas / formatas: Skaitmeninė nuotrauka / jpg

  Teisės: CC BY-NC-ND

  Pastato H. Manto g. 13 fragmentas
 • Aprašymas:

  Pastatas H. Manto g. 13 / S. Daukanto g. 10 : [skaitmeninė nuotrauka] / Laurencija Budrytė-Ausiejienė. - Klaipėda, 2020. - 1 vaizdas

  Šaltinis: Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka, Foto-video archyvas

  Leidėjas: Klaipėdos apskrities I. Simonaitytės viešoji biblioteka

  Teikėjas: Klaipėdos apskrities I. Simonaitytės viešoji biblioteka

  Tipas / formatas: Skaitmeninė nuotrauka / jpg

  Teisės: CC BY-NC-ND

  Pastatas H. Manto g. 13 / S. Daukanto g. 10