Grįžti atgal į žemėlapį

Banko rūmai

Koordinatės: 55.25331485463522, 22.286424416008003
Objekto adresas: Dariaus ir Girėno g. 7/81, Tauragė, Lietuva
Savivaldybė: Bezirk Tauragė

Tauragės banko rūmų pastatas – vienas žymiausių tarpukario metų architektūros pavyzdžių, išlikusių mažuose miestuose.
1922 m. buvo priimtas Lietuvos banko įstatymas. Lietuvos bankui, kuriant jo skyrius visame krašte, trūko pastatų, todėl 1934 m. paskelbtas Tauragės banko projekto konkursas. Konkursą laimėjo žymūs architektai Mykolas Songaila (1874–1941) ir Arnas Funkas (1898–1957).
Architektų suprojektuotas reprezentacinis pastatas miesto centre, Dariaus ir Girėno alėjos bei Vytauto gatvės susikirtimo kampe ne tik puošė miestą, bet ir buvo matomas pravažiuojantiems tarptautiniu keliu.
1935 m. pastatytas didingas, solidus, puošnus neoklasicistinių bruožų pastatas. Banko statybos ir įrengimo darbai kainavo per 400 000 litų. Statyboms vadovavo rangovas iš Kauno, dirbo 15–20 darbininkų. Statyba vyko primityviai, vyravo amatininkiški metodai ir rankų darbas. Vyriausiojo statybų inspektoriaus raporte vidaus reikalų ministrui tuomet buvo referuota: „Rūmai savo brangumu ir puošnumu nesiderina su Tauragės miesto bendru vaizdu. Visuomenė aiškiai neigiamai nusistačiusi dėl tokios brangios ir puošnios statybos. Ūkininkai drovėsis įžengti į baltus, marmuro imitacija puoštus rūmus, pabrėžta kad: „šis Tauragės bankas bus bene puošniausias už visus kitus provincijos bankus. Toks puošnumas ypač neatitinka šio laikotarpio dvasios“.
Tačiau banko pastatas visgi iškilo ir puikiai įsikomponavo naujame miesto architektūros fone. Įėjimą į jį, lyg į kokią antikinę šventovę, išryškina monumentalūs vartai su kolonomis. Metalinę ažūrinę tvorą puošia tautinių motyvų ornamentai. Pastato didingumą ir turtingumą pabrėžia žėručiu padengtas fasadas, kuris, šviečiant saulei, žėri. Kad fasadas neprarastų žėrėjimo, jis kasmet buvo plaunamas muilu ir vandeniu. Pusapvaliame korpuse veikė operacijų salė, kurią antrajame aukšte iš kiemo pusės supo terasa su kolonada.
Per Antrąjį pasaulinį karą pastatas buvo nežymiai apgriautas. Po karo suremontuotame pastate 1957 m. įsikūrė viešbutis-restoranas „Tauras“. Restoranas visoje Lietuvoje buvo garsus salėje kabančiais „tauro ragais“ (iš tikrųjų tai buvo afrikinio buivolo ragai), apie kurių atsiradimą buvo pasakojamos įvairios istorijos. Šiuo metu žymieji „tauro ragai“ saugomi Tauragės krašto muziejuje.
1977 m. pastatas sugrąžintas bankui. Nors keitėsi pavadinimai bei pagrindiniai akcininkai, bet bankas šiame pastate veikia iki šiol.

Parengta 2018 m.

Pateikė: Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka | Respublikos g. 3, LT - 72252, Tauragė | tsvb@tauragevb.lt | http://www.tauragevb.lt

Objektas įtrauktas į šiuos maršrutus
 
 • Aprašymas:

  Tauragės banko rūmai : [skaitmeninė nuotrauka] / Žaneta Maziliauskienė. - Tauragė, 2018. - 1 vaizdas

  Šaltinis: Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės biblioteka, Informacijos skyriaus fondas

  Leidėjas: Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka

  Teikėjas: Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka

  Tipas / formatas: Skaitmeninė nuotrauka / JPG

  Teisės: CC BY

  Tauragės banko rūmai
 • Aprašymas:

  Banko rūmai : [skaitmeninė nuotrauka] / Žaneta Maziliauskienė. - Tauragė, 2018. - 1 vaizdas

  Šaltinis: Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės biblioteka, Informacijos skyriaus fondas

  Leidėjas: Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka

  Teikėjas: Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka

  Tipas / formatas: Skaitmeninė nuotrauka / JPG

  Teisės: CC BY

  Banko rūmai