Grįžti atgal į žemėlapį

Atminimo lenta Antanui Smetonai

Koordinatės: 55.2488, 22.2856
Objekto adresas: Stoties g. 7, Tauragė, Lietuva
Savivaldybė: Bezirk Tauragė

2018 m. vasario 16 d., švenčiant Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metį, prie Stoties g. 7 namo, atidengta atminimo lenta pirmajam Lietuvos Respublikos Prezidentui, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarui Antanui Smetonai.
1937 m. rugpjūčio 15 d. Prezidentas A. Smetona buvo atvykęs į Tauragę dalyvauti 3-iojo dragūnų Geležinio vilko pulko iškilmėse ir apsistojęs Stoties ir Prezidento gatvių sankirtoje stovėjusiame gydytojo Felikso Proscevičiaus name. Tauragėje Prezidentas ir jo atminimas gerbiamas nuo seno. 1934 m. rugsėjo 9 d. laikraštis „Tauragės ekspresas“ rašė, kad, minint Lietuvos prezidento Antano Smetonos 60 metų jubiliejų, Tauragės miesto Vokiečių gatvė buvo pervadinta Prezidento Smetonos vardu. Tada Prezidentas buvo iškilmingai pagerbtas visoje apskrityje, o miestas skendėjo iliuminacijų ir žalumos jūroje.
1937 m. rugpjūčio 15 d. į iškilmingą kariuomenės šventę Tauragėje ginkluotų pajėgų viršininkas Respublikos Prezidentas A.Smetona bei jį lydintys valdininkai atvyko atskiru traukiniu. Prezidentą Tauragės geležinkelio stotyje pasitiko karininkai, valdžios įstaigų valdininkai ir visuomenė. Vėliau Prezidentas lankėsi Švč. Trejybės bažnyčioje. Po iškilmingų pamaldų Prezidentą su duona sutiko miesto burmistras J. Jurgilas. Per visą miestą buvo išrikiuoti kareiviai, gatvėse buvo pilna miestiečių. Prezidentui atvykus į Tauragės dvare buvusių kareivinių pulko aikštę, vyko pamaldos, o po jų – naujai pastatytoje valgykloje bendri šventiniai pietūs. Per iškilmes 3-iajam dragūnų Geležinio vilko pulkui buvo įteikta vėliava ir pašventintos naujai pastatytos kareivinės.
Tarpukario Lietuvos Respublikos politikas, valstybės, visuomenės ir kultūros veikėjas, teisininkas A. Smetona gimė 1874 m. rugpjūčio 10 d. Užulėnio kaime, Taujėnų valsčiuje, Ukmergės apskrityje. 1940 m. birželio mėnesį pasitraukė į Vokietiją, vėliau – į Šveicariją ir pagaliau – į JAV. Žuvo 1944 m. sausio 9 d. Klivlende, JAV. 

Parengta 2018 m.

Pateikė: Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka | Respublikos g. 3, LT - 72252, Tauragė | tsvb@tauragevb.lt | http://www.tauragevb.lt

Objektas įtrauktas į šiuos maršrutus
 
 • Aprašymas:

  Atminimo lenta Antanui Smetonai : [skaitmeninė nuotrauka] / Žaneta Maziliauskienė. - Tauragė, 2018. - 1 vaizdas

  Šaltinis: Tauragės r. Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka, Informacijos skyriaus fondas

  Leidėjas: Tauragės r. Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka

  Teikėjas: Tauragės r. Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka

  Tipas / formatas: Skaitmeninė nuotrauka / JPG

  Teisės: CC BY

  Atminimo lenta Antanui Smetonai
 • Aprašymas:

  Pastatas ant kurio pakabinta atminimo lenta Antanui Smetonai : [skaitmeninė nuotrauka] / Žaneta Maziliauskienė. - Tauragė, 2018. - 1 vaizdas

  Šaltinis: Tauragės r. Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka, Informacijos skyriaus fondas

  Leidėjas: Tauragės r. Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka

  Teikėjas: Tauragės r. Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka

  Tipas / formatas: Skaitmeninė nuotrauka / JPG

  Teisės: CC BY

  Pastatas ant kurio pakabinta atminimo lenta Antanui Smetonai