Grįžti atgal į žemėlapį

Paminklas „Laisvės šauklys“

Koordinatės: 55.490038, 22.187196
Objekto adresas: J. Basanavičiaus ir Nepriklausomybės g. sankryža, Šilalė, Lietuva
Savivaldybė: Bezirk Šilalė

Šalia istorinio ąžuolo J. Basanavičiaus ir Nepriklausomybės g. sankryžoje stovi modernių formų paminklas „Laisvės šauklys“, skirtas 1990 m. Kovo 11-ajai atminti. Skulptorius Kazimieras Kisielius. Idėja pastatyti „Laisvės šauklį“ gimė 1990 metais, tuoj po Kovo 11-osios. Nepriklausomybės atkūrimo datai įamžinti prireikė visų aštuonerių metų, kol šis gražus sumanymas virto tikrove. Paminklo pamatai, po kuriais paliktas „Testamentas ainiams“, pašventinti 1993 m., o pats „Laisvės šauklys“ – 1998-aisiais.
1993 metų liepos 17-ąją Šilalėje buvo minimas pirmosios bažnyčios pastatymo 460-ies metų jubiliejus.
Svečiai ir šilališkiai, susirinkę prie Nepriklausomybės ąžuolo, dalyvavo iškilmėse, kai buvo pašventintas būsimo Laisvės paminklo pamatinis akmuo. Miesto valdymo skyriaus vedėjas Algimantas Špečkauskas perskaitė Testamentą ainiams. Šis dokumentas, patvirtintas šilališkių parašais, buvo įdėtas į paminklo „Laisvės šauklys“ pamatus.
Testamentas ainiams:
„Lietuvių tauta niekada nebuvo susitaikiusi su okupacija, su savo valstybingumo praradimu. Tūkstančiai jos sūnų ir dukrų kovojo, kentėjo tremtyje ir paaukojo gyvybę dėl Lietuvos Laisvės ir Nepriklausomybės. Tos kovos rezultatas – 1990 metų kovo 11-ąją paskelbtas Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo aktas.
Šiandien minime Šilalės 460-ąsias metines. Čia, prieš Nepriklausomybės ąžuolą, kurį mūsų tėvai ir seneliai pasodino 1928 metais, švenčiant Lietuvos Nepriklausomybės 10-metį, sutvarkėme aikšte – vietą skulptoriaus K. Kisieliaus sukurtai skulptūrai „Laisvės šauklys“ Lietuvos Valstybės atkūrimui atminti. Šio paminklo pamatinio akmens pašventinimo dieną mes skelbiam Tau, mūsų aini, priesaką, kad čia būtų pastatytas šis paminklas ir stovėtų per amžius, kaip liudininkas mūsų iškovojimų, ir testamentu paliekame Tau didžiausią turtą – LAISVĘ. O Tu iš kartos į kartą nešk atmintį apie tuos, kurie kovojo dėl jos, ir kaip tas Laisvės šauklys skelbk, kaip reikia branginti ir saugoti Ją – Laisvę.
Tepadeda Tau Dievas!
Šilalė, 1993 metų liepos 17 d.“.
Po testamentu pasirašė daugiau kaip 100 asmenų, kurie paaukojo lėšų paminklo statybai.
Metalinis trimitą rankoje laikantis angelas kviečia svetimą jungą tempusius žemaičius tapti laisvais kūnu ir siela, saugoti Kovo 11-ąją iškovotą laisvę.

Parengta 2018 m.

Pateikė: Šilalės rajono savivaldybės viešoji biblioteka | J. Basanavičiaus g. 15, LT-75138 Šilalė | info@silalesbiblioteka.lt | http://www.silalesbiblioteka.lt

Objektas įtrauktas į šiuos maršrutus
 
 • Aprašymas:

  Paminklas „Laisvės šauklys“ : [skaitmeninė nuotrauka] / Rima Norvilienė. - Šilalė, 2018. - 1 vaizdas

  Šaltinis: Šilalės rajono savivaldybės viešoji biblioteka, Bibliografijos ir kraštotyros fondas

  Leidėjas: Šilalės rajono savivaldybės viešoji biblioteka

  Teikėjas: Šilalės rajono savivaldybės viešoji biblioteka

  Tipas / formatas: Skaitmeninė nuotrauka / jpg

  Teisės: CC BY-NC-ND

  Paminklas „Laisvės šauklys“