Grįžti atgal į žemėlapį

Štalių šeimos knygynas ir knygrišykla

Koordinatės: 55.344741, 21.478768
Objekto adresas: Tilžės g. 5, Šilutė, Lietuva
Savivaldybė: Bezirk Šilutė

XIX–XX a. Šilutėje (buv. Šilokarčema), dabartiniame Tilžės g. pastate nr. 5, veikusio knygyno įsteigimo data reklamoje buvo nurodoma 1840 m. Į šį kraštą apie 1848 m. su šeima atvykęs A. Rudolfas Štalis (A. Rudolph Stahl) knygyną įsigijo apie 1860 m. Įstaiga jungė knygyną ir knygrišyklą. 1875–1877 m. įmonė išplėsta, įsigyjant knygų rišimo įrenginius, čia dirbo 2–3 žmonės. Spaudinius įrišti įsigydavo iš Klaipėdos, Tilžės, Karaliaučiaus leidyklų ir spaustuvių. Knygynas daugiausia prekiavo kanceliarinėmis prekėmis, vadovėliais, populiariomis „Lietuviškosiomis kalendromis” (Klaipėda) bei kitais Mažosios Lietuvos kalendoriais, reformacijos istorijos ir protestantine literatūra, keletą knygų išleido savo lėšomis. Kiekvienais metais turėjo savo paviljoną garsiose Klaipėdos vasaros mugėse ir apie tai paskelbdavo Mažosios Lietuvos laikraščiuose.
Įrišamas knygas žymėjo reklaminėmis lipdėmis su įrašais vokiečių ir lietuvių kalba: „Gebunden bei A. R. Stahl in Szibben”, „Gebunden und zu haben bei R. Stahl, Heydekrug", „Įrištos ir gaunamos prie R. Stahl Šilokarčemoj”. Klientui pageidaujant, nuo 1866 m. įrišamų knygų ketvirčių vidinėje pusėje klijavo kartono korteles su būsimų knygos savininkų pavardėmis. Šios kortelės su lietuviškai išspausdintais asmenvardžiais laikomos lietuviško ekslibriso pirmtakais, o A. R. Štalis – jo pradininku.
Nuo 1881 m. knygynui vadovavo Adolfas Frydrichas Štalis (Adolf Friedrich Stahl). Savo veiklai plėsti jis įsigijo spausdinimo mašiną ir pradėjo reklamuoti įmonę, kaip „knygų fabriką“. Užmezgė kontaktus su Oto Mauderodės (Otto von Mauderode) spaustuve, Hermano Vilhelmo Zyberto (Hermann Wilhelm Siebert) leidykla „Holzo ir Šerniaus įpėdinis”. Išplėtė ir prekybą: gausiau prekiavo kanceliarinėmis prekėmis, piniginėmis, portsigarais, vyniojamu popieriumi, sienų apmušalais. Rengė knygrišystės mokinius.
1908 m. firmos „Adolf Stahl” savininke tapo A. Štalio našlė, ištekėjusi už knygrišystės meistro Heinricho Solors, Marija Solors. Mažėjant protestantinės literatūros paklausai, buvo daugiau prekiaujama pasaulietiniais spaudiniais, kanceliarinėmis prekėmis, galanterijos ir juvelyriniais dirbiniais, parfumerija, išleista daug lietuviškos tematikos atvirukų. Palaikė ryšius su Mažosios Lietuvos lietuvių tautinio sąjūdžio organizacijomis Tilžėje „Birutė” ir „Spauda”, platino jų leidinius, renginių bilietus. 1924 m. vietoje firmos įsteigė prekybos bendrovę „Adolfas Stahlis ir Co”, kuri dėl materialinių sunkumų likviduota 1930 m., pastatas ir kitas turtas 1931 m. parduotas iš varžytinių.
Štalių šeimos kapavietė yra Šilutės evangelikų liuteronų kapinėse.

Parengta 2017 m.

Pateikė: Šilutės rajono savivaldybės F. Bajoraičio viešoji biblioteka | http://www.silutevb.lt

Objektas įtrauktas į šiuos maršrutus
 
 • Aprašymas:

  Pastatas Tilžės g. 5 : [skaitmeninė nuotrauka] / Ovidijus Kulda. - Šilutė, 2017. - 1 vaizdas

  Šaltinis: Šilutės rajono savivaldybės Fridricho Bajoraičio viešoji biblioteka, Informacijos skyrius

  Leidėjas: Šilutės rajono savivaldybės Fridricho Bajoraičio viešoji biblioteka

  Teikėjas: Šilutės rajono savivaldybės Fridricho Bajoraičio viešoji biblioteka

  Tipas / formatas: Skaitmeninė nuotrauka / jpg

  Teisės: CC BY-NC-ND

  Pastatas Tilžės g. 5