Grįžti atgal į žemėlapį

Kretingalės evangelikų liuteronų bažnyčia

Koordinatės: 55.834898, 21.194565
Objekto adresas: Klaipėdos g. 30, Kretingalė, Lietuva
Savivaldybė: Bezirk Klaipėda

Kretingalės evangelikų liuteronų bendruomenės įkūrimo data iki šiol nėra aiški. Istorikų J. Yčo ir B. Kviklio teigimu tai įvyko apie 1550 m., o vokiečių istorikai mini XVII a. vidurį, kuomet nuo Klaipėdos parapijos atskyrus 72 kaimus sukurta nauja Kretingalės (vok. Crottingen) parapija. Pirmoji medinė koplyčia Kretingalėje pastatyta 1652 m. Kunigu paskirtas Klaipėdos liuteronų laukininkų bažnyčios kunigo Johano Lėmano (Johann Lehmann) sūnus, taip pat Johanas. Vėliau Kretingalės bažnyčioje dirbo J. Liudovicis, M. Martinis, J. Griesingeris, garsiojo iš Klaipėdos kilusio poeto Simono Dacho sūnėnas Valentinas Dachas ir kiti kunigai. Apie 1699 m. prie koplyčios pristatytas bokštas, į kurį įkelti varpai. 1741 m. koplyčia nugriauta, vietoj jos iš lauko akmenų ir plytų išmūryta nauja 23,5 m ilgio ir 11,5 m pločio bažnyčia su mediniu bokštu. Dabartinis bažnyčios bokštas pastatytas 1875 m. Septynmečio karo metu bažnyčią nusiaubė rusų kariuomenė, buvo pavogtas vienas iš dviejų varpų, kuris vėliau surastas ir 1788 m. vėl grąžintas bažnyčiai. Bažnyčia neogotikinė, turinti istorizmo epochai būdingų bruožų. Sienos tinkuotos, lauko akmenų mūro, papuoštos plytų mūro karnizais ir aprėminimais. Bažnyčia stačiakampio plano, trinavė, su stačiakampio plano zakristija, vienu dideliu raudonų plytų bokštu ir keturiais stilizuotais bokšteliais pastato pietvakariniame fasade. Stogas dvišlaitis, sienų, durų bei langų angos ir nišos arkinės. Vidaus erdvėje skliautus ir emporas remia mediniai keturbriauniai pilioriai. XIX a. bažnyčios interjerą puošė korintinėmis kolonomis įrėmintas altorius-sakykla, du žalvariniai sietynai, sidabrinės žvakidės, apaštalų paveikslai, pjaustinėto medžio krikšto staliukas. 1895 m. už 3000 markių pirkti vargonai buvo gausiai išpuošti rokoko ornamentika.
1851–1867 m. Kretingalėje gyveno Mažosios Lietuvos spaudos veikėjas, daugelio religinių knygų iš vokiečių į lietuvių kalbą vertėjas, giesmynų ir pamokslų rinkinių sudarytojas, žurnalistikos pradininkas, kunigas Johanas Ferdinandas Kelkis (J. F. Kelch). Jis 1854 m. Kretingalėje įsteigė parengiamuosius kursus į mokytojų seminariją. Prieš tai, jau nuo XVIII a. I pusės, Kretingalėje veikė liuteronų parapijos mokykla. Išlikęs mokyklos pastatas statytas XIX a. II pusėje.
Kretingalės parapija visais laikais buvo lietuviška. 1848 m. iš 4027 bendruomenės narių lietuvininkų buvo daugiau nei 94%. Ši proporcija išliko ir vėlesniais laikais: iš 5 500 parapijiečių 1878 m. lietuvininkų buvo 5 000, 1910 m. iš 3 000 parapijiečių - 2 685 lietuvininkai. Antrojo pasaulinio karo išvakarėse parapija telkė daugiau nei du tūkstančius tikinčiųjų. Praėjus frontui, sovietų kareiviai bažnyčioje buvo įsirengę arklidę. Jiems išsikrausčius, bažnyčia sutvarkyta ir pradėtos laikyti pamaldos. Netrukus vietos valdžia bažnyčią pavertė tarybinio ūkio sandėliu. Nereikalingais tapę vargonai išgabenti į Kretingą. Akmeninė bažnyčią juosusi tvora nugriauta 1971 m. 1974 m. buldozeriais sunaikintos bažnyčios šventoriuje buvusios Kretingalės miestelio kapinės. Antkapiai suversti į duobę ir užversti žemėmis, vietoje šventoriaus įrengtas žvyrkelis. Pokariu uždarytos bažnyčios patalpos per kelis dešimtmečius buvo suniokotos. Bažnyčios restauravimą parėmė valstybė, verslininkai, taip pat garbės parapijiečiai, kurių pavardės įamžintos bažnyčioje ant sienos kabančioje lentelėje.
Nedidelė, vos 40 parapijiečių vienijanti Kretingalės evangelikų liuteronų parapija atgimė 1988 m., tais pačiais metais oficialiai įregistruota, o bažnyčia restauruota ir pašventinta 1996 m. rugpjūčio 10 d. Ta proga iš Vokietijos atvežti ir sumontuoti stacionarūs mechaniniai vargonai. Iš pradžių atkurtoje Kretingalės parapijoje dirbo dabartinis Klaipėdos liuteronų parapijos kunigas Reinholdas Moras, o po metų darbą čia pradėjo ir iki šiol parapiją aptarnauja kunigas Saulius Varanavičius. S. Varanavičius taip pat aptarnauja Skuodo, Mažeikių ir Būtingės parapijas. Šiuo metu Kretingalės evangelikų liuteronų bendruomenei priklauso apie 70 žmonių, pamaldos vyksta kas antrą sekmadienį, nes pastatu dalijamasi su katalikų parapija, kurią aptarnauja kunigas Jonas Kusas.
2012 m. Kretingalės liuteronų bažnyčioje pradėti rengti klasikinės muzikos festivaliai. 2013 m. Bažnyčios šventorius bendruomenės lėšomis laikinai aptvertas lauko rieduliais, numatyta šventorių apjuosti tvora ir sutvarkyti aplinką.

Parengta 2017 m.

Pateikė: Klaipėdos apskrities viešoji I.Simonaitytės biblioteka | http://www.klavb.lt/lt/

 
 • Aprašymas:

  Kretingalės bažnyčia : [skaitmeninė nuotrauka] / Laurencija Budrytė-Ausiejienė. - Kretingalė, 2017.08.26. - 1 vaizdas

  Šaltinis: Laurencijos Budrytės-Ausiejienės asmeninis archyvas

  Leidėjas: Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka

  Teikėjas: Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka

  Tipas / formatas: Skaitmeninė nuotrauka / jpg

  Kretingalės bažnyčia