Grįžti atgal į žemėlapį

Luizės vaistinė

Koordinatės: 55.702113, 21.136909
Objekto adresas: Minijos gatvė 1, Klaipėda, Lietuva
Savivaldybė: Klaipeda

Namas adresu Minijos gatvė 1 prieškariu ir pokariu buvo susijęs su farmacija bei gydytojais. Pastatas yra asimetrinės kompozicijos, dviejų aukštų, dengtas šlaitiniu stogu. Pirminė pastato paskirtis – gyvenamasis namas su vaistine pirmame aukšte.
Šis namas, nuo 1858 m. priklausė Smeltės kaimui. Čia iki XX a. pradžios buvo Špichuto (Spitzhut) dvarelio teritorija. Tačiau 1903 m. miesto plane jau jis yra pažymėtas. 1909 m. jau aptinkamas pranešimas, kad čia veikė "Luizės" vaistinė, priklausiusi Eugen Krause.
Pagal tradicijas kiekviena vaistinė turėjo pavadinimą ir emblemą. Manoma, kad šiame name įsikūrė Smeltės priemiesčio vaistinė. Vokietijoje mėgstamos ir garbinamos karalienės Luizės vardas buvo labai populiarus ir Klaipėdoje, nes čia karališkoji šeima gyveno 1807–1808 metais.
Pastatas nebuvo skirtas vien vaistinės reikmėms. Klaipėdoje, kaip ir daugelyje Europos miestų, vaistinės įsikurdavo pirmajame namo aukšte. Pagal 1902 m. išleistą potvarkį buvo reikalaujama, kad vaistinėje būtų oficina – salė prekybai, sausa patalpa vaistažolėms laikyti ir šalta patalpa rūsyje. Taip pat privalėjo būti įrengta laboratorija vaistams ruošti. Vaistininkas privalėjo gyventi tame pačiame pastate, kad prireikus jį būtų galima prisišaukti ir naktį.
1918 m. Smeltės priemiestis buvo prijungtas prie Klaipėdos, "Luizės" vaistinė tapo penktąja miesto "apotheka". Iki tol jau veikė 4 vaistinės.
Smeltės priemiestį prijungus prie Klaipėdos, šiandieninis Minijos g. 1 namas buvo pažymėtas Malūnų Vartų gatvės 1a numeriu. Tokia numeracija išliko iki 1944 m. Po karo kieme buvo likęs ūkinis pastatas.
Ilgus metus čia buvusi Luizės vaistinė šiuo metu (2017 m.) jau neveikia.

Parengta 2017 m.

Pateikė: Klaipėdos apskrities viešoji I.Simonaitytės biblioteka | http://www.klavb.lt/lt/
 
 • Aprašymas:

  Anfang der Mühlentorstraße. Links frühere Luisen-Apotheke = Malūnų vartų gatvės pradžia. Kairėje buvusi Luizės vaistinė : [fotografija]. - [S.l.] : [s.n.], [19--]. - 1 fotografija

  Šaltinis: Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka, AdM archyvas

  Leidėjas: Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka

  Teikėjas: Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka

  Tipas / formatas: Fotografija / jpg

  Malūnų vartų gatvės pradžia. Kairėje buvusi Luizės vaistinė
 • Aprašymas:

  Pastatas Minijos g. 1 : [skaitmeninė nuotrauka] / Ingrida Valotkienė. - Klaipėda, 2017. - 1 vaizdas

  Šaltinis: Ingridos Valotkienės asmeninis archyvas

  Leidėjas: Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka

  Teikėjas: Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka

  Tipas / formatas: Skaitmeninė nuotrauka / jpg

  Teisės: CC BY-NC-ND

  Pastatas Minijos g. 1