Grįžti atgal į žemėlapį

Pirklio Rauschning'o namas

Koordinatės: 55.709247, 21.135826
Objekto adresas: Turgaus g. 22, Klaipėda, Lietuva
Savivaldybė: Klaipeda

Namas Turgaus g. 22 pastatytas XIX a. pabaigoje. Šis trijų aukštų, plytų mūro namas priskiriamas neorenesansiniam stiliui, tik vainikuojantis karnizas yra romaninio stiliaus. Buvęs pastato savininkas pirklys Rauschning'as 1856 m. pastatą išnuomojo rajoniniam teismui. Pastatas ne kartą keitė savininkus, buvo nuomojamas bankams, kontoroms, viršutiniai aukštai – gyventojams. Rekonstruotas XIX a pabaigoje ir apie 1960 metus, o 1969 m. – restauruotas.
Šiame name kadaise veikė Vokiečių vaistinė, kuri šio pastato pirmajame aukšte įsikūrė netrukus po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo.
Istorikas Jonas Tatoris yra surinkęs duomenų, kad 1409 m. maždaug šioje vietoje, kurioje šiandien stovi Turgaus g. 20 ir 22 namai, geometras-lokatorininkas Lankau, iš naujo planavęs miestą, buvo numatęs vietą rotušei.
Johanas Zembrickis teigia, kad toje vietoje tvyrojusi pelkė, kuri buvusi užpilta 1538 m. ir čia buvusi pastatyta medinė rotušė, kuri sudegė per 1540 m. gaisrą.
Po didžiojo 1854 m. gaisro namo atstatymo ėmėsi Klaipėdai daug nuopelnų turįs meistras mūrininkas Th. Rauschning'as. Meistras mūrininkas anuomet buvo labai aukštas titulas, suteikiantis teisę vadovauti statyboms. 1858 m. šio statinio pirmajame aukšte įsikūrė teismas. 2-ajame, manoma, gyveno pats meistras mūrininkas, o trečiajame buvo įrengti nuomojami kambariai.
Svarbios buvo ir palėpės patalpos. Iš pradžių jose džiovindavo skalbinius, bet vėliau, dar prieš Antrąjį pasaulinį karą, šios patalpos buvo virtusios gyvenamais kambariais.
1915–1935 m. šis namas buvo Otto Kadgiehn'o nuosavybė. Jis savo verslą Klaipėdoje pradėjo nuo mažos parduotuvėlės, o vėliau jo prekybos vietose jau darbavosi apie 50 klaipėdiečių. O. Kadgiehn'as garsus ir tuo, kad 1931 m. buvo Klaipėdos krašto direktorijos pirmininkas, ilgametis pirklių korporacijos narys ir dosnus mecenatas, vien prieglaudos statybai paaukojęs 5000 markių – tais laikais labai didelę sumą.
O. Kadgiehn'ui priklausė ir kitas pastatas "F. Lass and Co", kuriame šiandien (2017 m.) yra universalinė parduotuvė "Pajūris". Įdomu tai, kad šią parduotuvę Klaipėdoje gyvenę lietuviai vadino pagal jos savininko pavardę "Kadagynu".
Kai Turgaus g. 22-asis namas priklausė O. Kadgiehn'ui, patalpas jame nuomojosi draudimo bendrovė, 1929 m. buvo įsikūrusi sovietų kapitalo naftos kontora "LitPetrol", o 1935 m. čia veikė ir SSRS konsulatas, kuris 1938 m. jau buvo išsikraustęs.
Šiuo metu (2017 m.) šiame pastate įsikūręs Klaipėdos miesto šeimos ir vaiko gerovės centras.

Parengta 2017 m.

Pateikė: Klaipėdos apskrities viešoji I.Simonaitytės biblioteka | http://www.klavb.lt/lt/
 
 • Aprašymas:

  Pastatas Turgaus g. 22 : [skaitmeninė nuotrauka] / Ingrida Valotkienė. - Klaipėda, 2017. - 1 vaizdas

  Šaltinis: Ingridos Valotkienės asmeninis archyvas

  Leidėjas: Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka

  Teikėjas: Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka

  Tipas / formatas: Skaitmeninė nuotrauka / jpg

  Teisės: CC BY-NC-ND

  Pastatas Turgaus g. 22