Grįžti atgal į žemėlapį

Šaulių namai

Koordinatės: 55.717291, 21.130235
Objekto adresas: Šaulių gatvė 36, Klaipėda, Lietuva
Savivaldybė: Klaipeda

Klaipėdoje Šaulių organizacija įsikūrė XVII a. pab. Po Septynerių metų karo ji iširo, bet 1838 m. šauliai atgaivino savo veiklą. 1843 m. organizacijai buvo suteiktos korporacijos teisės. Vėliau Klaipėdos šauliai tapo didžiausia tokia organizacija Vokietijoje.
1841 m. tarp dabartinių Šaulių ir S. Nėries gatvių (buv. Schützenstrasse) šauliai įsigijo nemažą plotą žemės, kur pirmiausia įsiruošė šaudyklą. Vėliau prie Šaulių gatvės pasistatė namą su priestatu, kuriame buvo organizacijos būstinė. Už pastato įveistas sodas, kuriame buvo pastatyta orkestrinė ir stiklinis paviljonas. 1878 m. šaudykla buvo rekonstruota. Tuo pačiu metu perstatytas ir pats pastatas, papuoštas lipdiniais, įrengta didelė salė su scena. Šaulių namuose buvo didžiausia miesto koncertų salė, taip pat buvo ir mažesnė – pobūvių salė. Šaulių namai pirmiausia buvo skirti Šaulių gildijos renginiams. Tik išimties tvarka gildija leisdavo naudotis patalpomis ir sodu karinių orkestrų koncertams, Gaisrininkų draugijos renginiams. Šaulių namų salėse ir sode buvo rengiamos masinės šventės, šaudymo turnyrai. Salę galėjo išsinuomoti ir miestiečiai. Šaulių namuose namuose vykdavo ir lietuviški vakarai bei šokių kursai, kuriuose lankydavosi ir S. Šemerys.  Leonija Šmerauskienė savo prisiminimuose rašė, jog Salys 1932–1933 m. lankė šokių kursus, išeidavęs išsipuošęs smokingu ir lakuotais batais, o grįždavęs tik paryčiais.

Tarybiniu laikotarpiu pastate buvo įsikūrę „Karininkų namai“, kuriuose vyko aktyvi, tiems laikams būdinga kultūrinė veikla. Nuo 1991-ųjų šios patalpos perduotos Muzikos centrui. 2004 gruodžio mėnesį atlikta kapitalinė pastato rekonstrukcija. Nuo 2005 m. balandžio mėnesio čia savo veiklą pradėjo Klaipėdos koncertų salė.

2017 m. Klaipėdos apskrities viešajai I. Simonaitytės bibliotekai perduotos Mėmelio šaulių gildijos regalijos.

Parengta 2017 m.

Pateikė: Klaipėdos apskrities viešoji I.Simonaitytės biblioteka | http://www.klavb.lt/lt/

Objektas įtrauktas į šiuos maršrutus
 
 • Aprašymas:

  Memel. Schützenhaus [Grafika] : [atvirukas]. - Memel : Verlag H. Reich, Bau- u. Kunstglaserei, [19??]. - 1 atvirukas

  Šaltinis: Klaipėda; Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka, AdM archyvas

  Leidėjas: Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka

  Teikėjas: Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka

  Tipas / formatas: Atvirukas / jpg

  Memel. Schützenhaus