Grįžti atgal į žemėlapį

Amatininkų namas

Koordinatės: 55.712734, 21.127364
Objekto adresas: Puodžių gatvė 11, Klaipėda, Lietuva
Savivaldybė: Klaipeda

Amatininkų namas (Puodžių g. 11) statytas XVIII a. pab. – XIX a. pr. Tai tipiškas klasicizmo stiliaus pavyzdys ir vienas iš nedaugelio uostamiestyje išlikusių autentiškų pastatų. Pasiturinčio Klaipėdos amatininko šeimai jau šimtmečius priklausiusį namą karo metais perėmė vokiečių kariuomenė, vėliau – sovietų valdžia, o visiškai nenaudojamas ir apleistas miesto centre jis stovėjo beveik ketvirtį amžiaus.
Pirmasis įrašas apie sklypo Puodžių g. 11 savininką aptinkamas XVIII a. dokumentuose. 1768 m. sklypų sąrašuose fiksuota žemės savininko Zingelmann'o pavardė. Kuo vertėsi Zingelmann'as, nežinoma, bet spėjama, jog tai buvęs turtingas amatininkas. 1840 m. sklypo šeimininku jau įvardytas meistras mėsininkas Gotfryd'as Steinverder'is, miestui mokėjęs 300 talerių mokestį.
XX a. pradžioje savininku įvardytas meistras stalius Zabrovsk'is, čia turėjęs ir karstų parduotuvę. 1929–1935 m. valdos savininkai buvo įvairios organizacijos ir draugijos: "Gemeinschaftsverein Elbing", "Preussische Gemeinschaft-Verein". 1939-aisiais namas jau priklausė Ligonių kasai, o pokariu jame įsikūrė Karinio jūrų laivyno dalinio ligoninė. 1942 m. adresų knygoje nurodyta savininkė Krikščioniškoji Klaipėdos bendruomenė ("Christal. Gemeinschaft Memel"). Po karo čia veikė karo ligoninė. Paskelbus Lietuvos nepriklausomybę, netrukus liko tušti ir karo ligoninės pastatai.
2013 m. vykdyta pastato restauracija išlaikant autentiškas detales. Vartai į kiemą, į namą vedančių laiptų turėklai, pagrindinės durys ir jas puošiančios metalinės liūtų galvos, rankenos, spynos, įspūdingas medinių laiptų žiedas viduje, nematytos langinių konstrukcijos – visa tai restauruota ar atkurta pagal išlikusias autentiškas detales. 2014 m. po restauravimo darbų jame veikia Respublikinės Klaipėdos ligoninės Ambulatorinis-konsultacinis psichiatrijos skyrius. Pastatas yra įtrauktas į kultūros paveldo objektų sąrašą.

Parengta 2017 m.

Pateikė: Klaipėdos apskrities viešoji I.Simonaitytės biblioteka | http://www.klavb.lt/lt/
 
 • Aprašymas:

  Pastatas Puodžių g. 11 : [skaitmeninė nuotrauka] / Ingrida Valotkienė. - Klaipėda, 2017. - 1 vaizdas

  Šaltinis: Ingridos Valotkienės asmeninis archyvas

  Leidėjas: Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka

  Teikėjas: Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka

  Tipas / formatas: Skaitmeninė nuotrauka / jpg

  Teisės: CC BY-NC-ND

  Pastatas Puodžių g. 11