Grįžti atgal į žemėlapį

Oginskių dvaro žirgynas

Koordinatės: 55.919533, 21.844154
Objekto adresas: Parko gatvė 2, Plungė, Lietuva
Savivaldybė: Bezirk Plunge

Plungės parke priešais Oginskio rūmus stovi nepaprastai gražus neogotikinio stiliaus raudonų plytų pastatas – buvęs kunigaikščio Mykolo Oginskio žirgynas, pastatytas 1879 m.
Pasak senųjų dvaro tarnautojų prisiminimų, šis žirgynas buvo lyg dideli rūmai su pertvaromis, kur stovėjo arkliai, kumeliukai, buvo laikomos karietos, sukabinėti pakinktai. Žirgyne buvo įvairių veislių arklių, bet daugiausia žemaitukų. Kunigaikštis M. Oginskis labai mylėjo ir puoselėjo savo žirgus. Labiausiai jis mylėjo žemaitukus. Kasdien arkliai buvo šukuojami šepečiais, kreikiami švariais šiaudais. Pats vyriausias arklininkas dėvėdavo baltus sustandinta apykakle marškinius. Žiemą jam būdavę mažiau darbo, tačiau vasarą nuolat tekdavę važiuoti į Mažeikių geležinkelio stotį, Palangą – ten kur reikėdavo kunigaikščiui. Arklininkai gyveno dešinėje žirgyno pusėje. Kairiojoje pastato dalyje buvo laikomi žirgai.
Pirmojo pasaulinio karo metais kunigaikščio dvaro žirgus rekvizavo vokiečių karinė valdžia. 1922–1934 m. rūmuose įsteigta Žemės ūkio mokykla atnaujino žirgyną, čia vėl buvo auginami veisliniai žemaitukai. Tačiau neilgai. 1934 m. Oginskių dvare apsistojus Lietuvos kariuomenės artilerijos pulkui, ši mokykla išsikėlė į Plinkšių dvarą, o žirgynas, manoma, buvo perkeltas į Gruzdžius.
Dabar buvusio žirgyno pastate įkurtas sporto kompleksas. Pastato vidus atstatytas ir išplanuotas pagal dabartinius poreikius. Išlaikyta tik centrinė žirgyno erdvė – buvęs maniežas, kuriame įrengta sporto salė. Čia sportuoja jaunieji plungiškiai.
Kasmet šiose didžiulėse žirgyno patalpose vyksta tarptautiniai Mykolo Oginskio klasikinės muzikos festivaliai. Jie pritraukia be galo didelę auditoriją ir yra tapę neatskiriama Žemaitijos muzikinės kultūros dalimi. Taip pat šiame pastate kartais vyksta ir kiti renginiai. Čia vyko didelės tarptautinės fotografijų parodos: Plungės „Fotobienalė 2010“ ir „Fotobienalė 2012“.

Parengta 2015 m.

Pateikė: Plungės rajono savivaldybės viešoji biblioteka | http://www.plunge.rvb.lt/lt/

Objektas įtrauktas į šiuos maršrutus
 
 • Aprašymas:

  Oginskių dvaro žirgynas : [skaitmeninė nuotrauka] / Kęstutis Vaitkus. - Plungė, 2015. - 1 vaizdas

  Šaltinis: Kęstučio Vaitkaus asmeninė kolekcija

  Leidėjas: Plungės rajono savivaldybės viešoji biblioteka

  Teikėjas: Plungės rajono savivaldybės viešoji biblioteka

  Tipas / formatas: Nuotrauka / JPG

  Oginskių dvaro žirgynas