Grįžti atgal į žemėlapį

Gondingos piliakalnis

Koordinatės: 55.886917, 21.771667
Objekto adresas: Gondinga, Nausodžio seniūnija, Plungės rajonas, Lietuva
Savivaldybė: Bezirk Plunge

Gondingos piliakalnis, dar vadinamas Pilies kalnu, įsikūręs Babrungo upės dešiniajame krante yra 95 m ilgio ir 11 m aukščio. Jo plotis rytinėje dalyje 59 m, ties viduriu 36,6 m ir vakarinėje dalyje 5,7 m. Šiaurės, vakarų ir pietų šlaitai statūs.
Gondinga mena gilią ir turtingą praeitį ir laikoma viena seniausių Žemaitijos vietovių, kurioje žmonės gyveno jau daugiau kaip prieš 2000 metų. Archeologai mano, kad šioje vietoje lietuvių gyventa jau pirmaisiais amžiais prieš Kristų, kiti duomenys rodo žmones čia gyvenus III, VI amžiuje po Kristaus ir vėliau – VII–XII a. Todėl Gondingą reikia laikyti viena seniausių, jeigu ne pačia seniausia, Žemaitijos vietovių. Jau XII a. čia stovėjo pilis. XIII-XIV a. Gondinga išsivystė į stiprų ir stambų gynybinį, kultūrinį bei religinį centrą. Apgyventas buvo tiek piliakalnis, tiek jo papėdė. Čia būta tankiai išdėstytų sodybų, kurių gyventojai, ištikus pavojui, perplaukdavo per perkasą ir atsidurdavo pilyje. Iš išariamų senų liekanų galima nustatyti, kad sodybos tęsėsi apie 1,5 km nuo perkaso: visame šiame ruože randama daug puodų šukių, žalvarinių papuošalų, ginklų liekanų; aptiktas nemažas žemės plotas, padengtas pelenais ir anglimis. Tai rodo, kad sodybos, galbūt, buvo staiga sudegintos. Apylinkės gyventojai savo pasakojimuose dažnai mini žuvėtus, taigi galima spėlioti, kad senąją Gondingą galėjo sudeginti normanai.

Žmonių pasakojimai, legendos
XX a. pirmoje pusėje Zenonas Vaitkus, Aloyzas Vaitkus ir kiti gondingiškiai pasakodavo, kad XIX a. gale piliakalnio viršūnėje dar buvusi skylė, į kurią bernai ir piemenys akmenis mėtydavę. Šie krisdami suskambėdavę, tarsi į metalinį paviršių atsimušdami. Ši pramoga traukė vis daugiau smalsuolių, bet nepatiko tuometiniam žemių savininkui, nes piliakalnio lankytojai javus išbraidydavę ir jis skylę užvertęs žemėmis. O skylė, pasak prisiminimų, buvusi tokia gili, kad net ilgiausia kartimi jos dugno nebuvo galima pasiekti.
Pasakojama, kad piliakalnyje yra dideli trobesiai ir urvai. Kai švedai kraustėsi iš Gondingos, jie pinigus, ginklus ir kitus daiktus sunešę į pilies vidų, uždarę geležinėmis durimis, o jas žemėmis užpylę, kad net žymės neliko. Pasakojama, kad tos durys yra pietiniame kalno šone: toje vietoje sunkiasi nedidelis šaltinėlis. Durų raktus švedai padėję po dideliu akmeniu Babrungo upės sietuvoje. Visus Gondingos turtus saugo velniai, o jų viršininkas yra pilies ponaitis.

Piliakalnio dabartis
2012 metais Varkalių bendruomenės iniciatyva parengtas projektas „Varkalių piliakalnių prieigų sutvarkymas“. Jis įgyvendintas 2013 metais: suformuotas Varkalių-Nausodžio piliakalnių kraštovaizdis, įrengta aikštelė, sutvarkytas takas, pastatyti suoleliai, padarytas informacinis stendas ir nuorodos.

Parengta 2015 m.

Pateikė: Plungės rajono savivaldybės viešoji biblioteka | http://www.plunge.rvb.lt/lt/
 
 • Aprašymas:

  Gondingos piliakalnis : [skaitmeninė nuotrauka] / Romeo Pinevičius. - Plungė, 2009. - 1 vaizdas

  Šaltinis: Romeo Pinevičiaus asmeninis archyvas

  Leidėjas: Plungės rajono savivaldybės viešoji biblioteka

  Teikėjas: Plungės rajono savivaldybės viešoji biblioteka

  Tipas / formatas: Nuotrauka / JPG

  Gondingos piliakalnis
 • Aprašymas:

  Gondingos piliakalnis : [skaitmeninė nuotrauka] / Kęstutis Vaitkus. - Plungė, 2013. - 1 vaizdas

  Šaltinis: Kęstučio Vaitkaus asmeninė kolekcija

  Leidėjas: Plungės rajono savivaldybės viešoji biblioteka

  Teikėjas: Plungės rajono savivaldybės viešoji biblioteka

  Tipas / formatas: Nuotrauka / JPG

  Gondingos piliakalnis