Grįžti atgal į žemėlapį

„Baltijos“ kino teatras

Koordinatės: 55.709583, 21.133092
Objekto adresas: Žvejų gatvė 3, Klaipėda, Lietuva
Savivaldybė: Klaipeda

„Baltija“ buvo gražiausias ir moderniausias kino teatras Klaipėdoje.
Pastatas savo istoriją skaičiuoja nuo 1854 metų, kai po didžiojo Klaipėdos gaisro Žvejų gatvėje buvo atstatytas mūrinis sandėlis. Kino sale, pavadinta „Weltkino“, jis virto 1912 metais, nes tuomet uostamiestyje ėmė kurtis kino teatrai.
1920-aisiais pastatą įsigijo vienas Klaipėdos pirklys, kuris statinį rekonstravo, papuošė fasadą ir atidarė kino teatrą „Kammer Lichtspiele“. Šiame kino teatre, kuris buvo gražiausias ir moderniausias ne tik uostamiestyje, bet ir jo apylinkėse, daugiau buvo rodomi vokiški filmai.
Prieškariu ir sovietmečiu šiame kinoteatre lankėsi poetas Salys Šemerys.  Jis buvo aistringas kinomanas ir filmus mėgo žiūrėti iki 80-ties. Parašė išsamius prisiminimus „Apie kinus ir filmus“. Čia nepamainoma kompanionė buvo žmona Leonija. Jie buvo nusistatę į kiną nueiti vieną kartą per savaitę, išimtiniu atveju, dusyk. Perskaitę anonsus laikraštyje išsirinkdavo filmą. Prieškariniame „Kammer-Licht-Spiele“ buvo galima įsigyti ir vadinamus “Famielienbillet“, šeimos bilietus su vienu bilietu filmą pažiūrėti galėjo visi šeimos nariai. Prieškariu bilietai buvo gana brangūs – apie 1,5 lito už tokią kainą galėjai pavalgyti sočius pietus.
Per Antrąjį pasaulinį karą pastatas buvo gerokai sugriautas, tačiau operatyviai vėl atstatytas. Pavadintas „Tėvyne“ jis tęsė savo paskirtį – buvo kino teatras. 1958 metais „Baltija“ pervardintas pastatas toliau viliojo kino mėgėjus, kol Lietuvai atgavus nepriklausomybę pavirto prekyviete.
Apie 2000-uosius metus pastatą įsigijo bendrovė „Fisanta“. Nuo 2001 metų, kai jį nusiaubė gaisras, kino teatro pastatas tapo vaiduokliu, badančiu klaipėdiečių ir miesto svečių akis. Šį pastatą visgi ateityje planuojama rekonstruoti ir paversti jį 4 aukštų su mansarda svečių namais.

Parengta 2015 m., papildyta 2018 m.

Pateikė: Klaipėdos apskrities viešoji I.Simonaitytės biblioteka | http://www.klavb.lt/lt/

Objektas įtrauktas į šiuos maršrutus
 
 • Aprašymas:

  Kino teatras "Baltija" : [negatyvas] / Bernardas Aleknavičius. - Klaipėda, 1976. - 1 negatyvas

  Šaltinis: Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka, Rankraščių fondas

  Leidėjas: Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka

  Tipas / formatas: Negatyvas / jpg

  Teisės: CC BY-NC-ND

  Kino teatras "Baltija"