LOCATION
Grįžti atgal INFORMACIJA

Kovų už laisvę atminimo ženklai Kartenoje

Kovų už laisvę atminimo ženklai Kartenoje

Siūlome pakeliauti Kartenoje, kuri yra 15 km į rytus nuo Kretingos, Minijos vingyje, ir išsidėsčiusi abipus kelio Šiauliai–Palanga. Šį kartą pristatome maršrutą „Kovų už laisvę atminimo ženklai Kartenoje“. Jis žymi Kardo rinktinės Kadagio būrio (Buganto kuopos) partizanų atminimą. Aplankysite 6 objektus. Maršrutas pritaikytas keliauti pėsčiomis, tačiau jo pažinimui galima pasirinkti ir kitą jums patogų būdą.

Pirmieji keturi objektai, žymintys partizaninio judėjimo ir kovų už laisvę įamžinimą, yra Kartenos miestelio aikštėje ir šalia jos – nedideliu atstumu vienas nuo kito.

Žygį siūlome pradėti nuo kryžiaus partizanams atminti, kuris yra priešais Kretingos rajono kultūros centro Kartenos skyriaus pastatą, Plungės g. Prie šio, 1901 m. krikščionybės jubiliejui atminti pastatyto kryžiaus, stribai pamesdavo atpažinti ir niekindavo Kartenos apylinkėse žuvusių Žemaičių apygardos Kardo rinktinės Kadagio būrio (Buganto kuopos) partizanų kūnus.

Antrasis objektas – liaudiškos architektūros stiliaus atminimo lenta kovotojams už laisvę. Šioje vietoje buvusiame name buvo kalinami ir kankinami Kartenos apylinkių partizanai.

Kiek tolėliau šios lentos, greta vienas kito, yra dar du maršruto objektai – pilkos spalvos paminklinis akmuo partizanams atminti su juodos spalvos granito memorialine plokšte ir betoninis paminklas partizanui Jonui Žutautui-Ramūnui su kaltiniu kryželiu-saulute ir juodo poliruoto granito atminimo plokšte. Šie trys objektai yra adresu Mokyklos g. 4.

Penktasis maršruto objektas yra keliaujant Kretingos g. į pietus – Kartenos kapinėse pastatyta memorialinė koplyčia 1946–1953 m. bolševizmo aukoms atminti. Koplyčia tinkuoto mūro, atvira iš trijų pusių. Stogas gelžbetoninis, dvišlaitis, priekyje paremtas dviem stačiakampėmis tinkuoto mūro kolonomis. Virš kraigo priekyje kyla piramidinis bokštelis su kaltine ornamentuota ažūrine saulute.

Viduje ant masyvių kvadratinių granito plokščių surašyti žuvusiųjų vardai. Taip pat – kairėje pusėje informacinė lenta, o dešinėje – žuvusiųjų sąrašo papildymas. Priekinėje koplyčios sienoje yra atminimo lenta šios koplyčios sumanytojui, laisvės kovotojų žūties vietų įamžintojui Juozapui Antanui Viluckui.

Paskutinysis šio maršruto objektas yra R. Jonučio sodyboje – prie tuomet buvusio ūkinės paskirties pastato pritvirtinta atminimo lenta Kadagio kuopos 70-mečiui. Iki šio objekto nuo Memorialinės koplyčios Kartenos kapinėse reikia keliauti Kretingos gatve iki 65 numeriu pažymėto namo.

Maršruto ilgis – 3,5 km, pėsčiomis jį įveiksite per 1,5 val.

Maršrutą sudaryti padėjo Zinaida Viršilienė,
p
arengė Asta Kuktorovienė, 2018

Pateikė: Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešoji biblioteka