LOCATION
Grįžti atgal INFORMACIJA

Eduardo Jonušo Neringa

Eduardo Jonušo Neringa

Šis maršrutas sukurtas Eduardo Jonušo – menininko, muziejininko, Kuršių nerijos paveldo puoselėtojo atminimui. E. Jonušas pagrįstai vadinamas Kuršių nerijos simboliu. Bekeliaudami susipažinsite artimiau su šio menininko kūryba bei aplankysite vietas, kur jis gyveno ir kūrė.
Pirmasis Eduardo Jonušo apsilankymas Nidoje ir ten patirti įspūdžiai nulėmė jo tolesnį gyvenimą. Čia jis savo akimis pamatė benykstančią kuršininkų gyvenseną. Kai 1971 m. E. Jonušas apsigyveno Nidoje, jis artimiau susipažino su senaisiais šio krašto gyventojais kuršininkais.
Keturiasdešimt metų menininkas paskyrė kuršininkų krašto, kuris pokariu buvo sąmoningai naikinamas, etninės kultūros gaivinimui, ypač puoselėdamas ryškiausius jos simbolius: krikštus, vėtrunges, kurėnus, žvejų namų architektūros elementus.
Daugelį dailininko sukurtų kūrinių – skulptūrų, pano, meninių kompozicijų galima pamatyti Nidoje: pano „Darbas“ puošia Neringos savivaldybės fojė, dekoratyvinę kompoziciją „Pašto karieta“ Neringos pašto eksterjere. Vaikštinėdami po Nidą pasigrožėsite ne tik meninėmis skulptūromis, bet ir kuršininkų paveldo objektais, kuriuos atkūrė E. Jonušas: senoviniu žvejo laivu kurėnu, unikaliais, tik Kuršių nerijai būdingais antkapiniais paminklais krikštais Nidos kapinėse bei žvejų laivus kadaise žymėjusiomis ir ypatingą prasmę turinčiomis vėtrungėmis. Kiekviename iš šių objektų slypi sava istorija ar legenda... G. D. Kuverto gatve einant link jūros senosiose Nidos miškininkų kapinaitėse galima aplankyti atkurtą Georgo Davydo Kuwerto antkapinį paminklą.
Kita dalis objektų išsibarstę po visą Neringą, todėl norint juos aplankyti reiks dviračio arba kitos transporto priemonės. Toliausiai šiame maršrute nuo Nidos nutolęs taškas – Juodkrantė už 25 km.
Nuo Nidos link Pervalkos keliaudami puikiai įrengtais dviračių takais ir grožėdamiesi nuostabia gamta pasieksite Skirpsto kopą, ant kurios stovi E. Jonušo sukurta skulptūra, skirta mokslo ir kultūros veikėjui, biblijos vertėjui Martynui Liudvikui Rėzai.
Toliau keliaudami pasieksite Juodkrantę. Tautodailininkai nuo 1979 m. sengirėje ant parabolinių kopų pradėjo kurti skulptūras ir kompozicijas iš medžio ir metalo įvairių pasakų bei legendų motyvais. Turistų pamėgtą „Raganų kalną“ puošia išraiškinga įvadinė E. Jonušo skulptūra „Ragana“.
Bekeliaudami šiuo maršrutu pamatysite ne tik su žymiu Neringos menininku susijusius objektus, bet ir pasigrožėsite jus supančia unikalia Kuršių nerijos gamta.
Šiuo maršrutu Nida–Juodkrantė dviračiu nukeliausite 30 km, užtruksite apie 3 val.

Parengė Dalia Greičiutė, 2018

Pateikė: Neringos Viktoro Miliūno viešoji biblioteka